Co warto zobaczyć na Kaszubach? - snazykgranicki.pl

Co warto zobaczyć na Kaszubach?

Kaszuby - część północnej Polski w województwie pomorskim, jeden z najchętniej odwiedzanych przez Polaków regionów podczas wakacji. Nic dziwnego. Piękne, malownicze tereny, różnorodność kulturowa i masa atrakcji zachwycą nawet najgorszych sceptyków. Co zatem warto zobaczyć na Kaszubach znanych również pod nazwą Szwajcaria Kaszubska?


Atrakcje Kaszuby - Wdzydzki Park Krajobrazowy


Wdzydzki Park Krajobrazowy położony jest na terenie Borów Tucholskich. Poprzecinany licznymi jeziorami przyciąga nie tylko miłośników sportów wodnych, ale także zapaleńców rowerowych oraz tych, którzy cenią sobie odpoczynek na łonie natury. W parku znajduje się wiele godnych polecenia atrakcji. Jednym z nich jest Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich im. Teodory i Izydora Gulgowskich. W skansenie zgromadzono zabudowania z XIX wieku. Zagrody chłopskie, drewniane wiatraki, dworek szlachecki, karczma i tartak to tylko niektóre z tamtejszych obiektów. Jest tu naprawdę co oglądać - powierzchnia parku wynosi aż 22 ha. Nieopodal muzeum znajduje się wieża widokowa o wysokości ponad 35 metrów. Ci, którzy wejdą na najwyższą platformę, nie pożałują. Panorama Wdzydz oraz Krzyż Jezior Wdzydzkich, w skład którego wchodzi pięć zbiorników wodnych, zapierają dech w piersiach!


Zamek Krzyżaków w Bytowie


Atrakcje Kaszuby mogą stanowić porządną lekcję historii. Świetnym przykładem jest tu Zamek Krzyżacki w Bytowie - fortyfikacja w stylu gotyckim powstała w XV wieku. Zamek wybudowany przez zakon Krzyżaków przechodził "z rąk do rąk", aby ostatecznie wejść w posiadanie książąt pomorskich. Obecnie budowlę można oglądać zarówno z zewnątrz, jak i zwiedzić jej okazałe wnętrza. Na szczególną uwagę zasługują: zamkowa wieża, komnata prokuratorska oraz średniowieczna kaplica. Warto dodać, że w okresie letnim odbywają się tutaj walki na miecze. To zatem doskonałe miejsce dla zorganizowanych grup, a także rodzin z dziećmi. W murach zamku działa Muzeum Zachodniokaszubskie. Przez cały rok zaprasza zwiedzających do podziwiania wystaw stałych i czasowych.

Słowa kluczowe:atrakcje kaszuby,